čtvrtek 8. prosince 2016

Prosincové ráno a vánoční dekorace

 Je ráno. Většinou se probouzím brzy, i bez budíku. Nejsem moc velký spáč, ani dnešek není jiný. Co nadělám, hold je to tak rozdaný. Pozoruji Leuv výraz když vypíná svůj budík s tím, že jsem měli v plánu jít brzy ráno cvičit. Ok. Zas to neklaplo, nevadí. Stejně mě ještě všechno bolí z předchozích dnů, a ani včerejší 3 cykly v sauně to nezachránily. Vstávám a do kuchyně si beru karimatku. Proběhnu ledovou sprchou a pokouším se několik pozic z jógy, které mi nastartují den. Už je 7, pro někoho teprve, já dělám kakao a na šedé dezertní talířky z Ikeii pokládám jablečný dort a jablečné růžičky. No jo no, měli jsem doma hodně jablek, které už potřebovaly zpracovat. Hmm a teď nás asi čekají banánové hody, protože Mikuláš byl opravdu štědrý a samozřejmě nejdřív sníme sladkosti, které mají trvanlivost do konce příštího roku. Z banánů udělám, bábovku, chlebíček, nebo mafíny, proběhne mi hlavou. O fitness a healthy se mi momentálně může jen zdát, ale co tělo si řekne až bude mít náladu zase dodržovat nějaký režim. Aspoň že už zas cvičíme jako divý, zvedáme železo a blbneme v pro mě novém fitku. Nesu nám snídani do postele a líně přitom sledujeme ČT24, to jsou naše rána...  Dopoledne se pokouším pracovat z domova, myslím že to byl jeden z důvodů proč jsem se tak nutně potřebovala osamostatnit a mít vlastní útočiště. Svoje hnízdo nápadů a prostoru. Vařím si kafe s mlíkem, prej to není zdravý, do hrnku s obsahem okolo 470 ml. Zapaluji svíčky a rozsvěcuji světýlka na stromečku a na okně. Miluju to... Vzpomenu si na kouzelný zážitek Christmas Light v MOTAT (Museum of Transport and Technology) předminulé vánoce v Aucklandu. Kdy jsem tam byla na Štědrý den, krásný zážitek. A všude rozkvetlé Pohutukawi (keř který na Novém Zélandu kvete  červeně zrovna v období vánoc), asi nejkrásnější věci na celých vánocích tak daleko od rodiny.
Užívám si už nazdobený vánoční stromeček, je dokonalý. Pro mě. Pro nás. Má spoustu světýlek, skleněných srdcí, dřevěných sáněk, jemně blýskavých ozdob ve tvaru artyčoku, proutěných větiček a barevných mašlí. Mašlí, které prolínají nás dva. Ani ne metrové stuhy, které představují mnohem víc než stočené smyčky propleté drátkem. Náš kompromis a to jak se doplňujeme.

Nemáme ještě většinu nábytku, zuby si čistíme ve dřezu, protože v koupelně nemáme skříňku pod umyvadlo, ale co se týká vánoční výzdoby tak se myslím nemáme za co stydět :).

Barva
Každý rok vládne vánocům nějaká trendy barva a všeobecně vítězí každý rok na plné čáře červená. Letos tomu není jinak, ale ta aplikace barev jiných než červených většinou několik let trvá. Například růžová barva byla průkopnicí před několika lety a až letos mi přijde že jí přicházíme na chuť víc a víc. I já jsem i jí letos podlehla i když, jen pastelové variantě v kombinaci s tyrkysovou. Letošní "barva vánoc" je poněkud přátelštější a převážně se mluví o bílé, zlaté, béžové a vesměs všech pastelových barvách.
Můj názor? Neřiďte se trendy, pokud nejste šílenec a nebo výrobce vánočních ozdob, asi těžko budete každý rok měnit kompletně celou sadu ozdob. Skvělé řešení je pořídit základní sadu bílé nebo krémové barvy, ty pak můžete zkombinovat téměř s čímkoliv. Stačí pak přidat jen odlišné mašle libovolné barvy a každý rok můžete mít dekorace v jiných barvách. 

Materiály
U ozdob bych určitě doporučovala sklo, samozřejmě beru v potaz to že jsou, křehké, drahé a z toho neplyne žádná výhoda. Ale kus plastu se nemůže nikdy vyrovnat kvalitní ruční práci. Pokud zvolíte jemnou barvu a jednoduchý design, vydrží vám spoustu let a budou pořád krásné. Samozřejmě tím nemyslím svítivě růžové koule s nakresleným smrčkem a veverkou (které, ale stejně miluju každý rok u babičky :) 
Přírodní materiály, jsou moje láska a určitě se jich nebojte. Většinou je to i levný materiál ze kterého můžete vytvořit kouzelnou vánoční hand made dekoraci. Co může být víc než vlastnoručně nasbírané šišky, trochu přizdobené mašlí, visící na stromečku. Juta, provázek, lýko, březová kůra, mech, jedlové větvičky, různé suché plody. Částo stačí jen trochu improvizovat. Pokud máte rádi vánoční dekorace opravdu hodně nazdobené, přestříkat barvou nebo použít třpytka se dá téměř všude a třeba jen ozdobené silnější kusy větví, zapíchané do větší nádoby a převázané mašlí budou krásnou dekoraci.

Interiér
Částo se setkávám s tím, že zákaznice řeší to aby se jim barva dekorace hodila do interiéru a nebyl to kýč jak bič. Často opak je pravdou. Nebojte s barvami experimentovat a pokud si opravdu nejste jistí mrkněte a potřebovali by jste vidět barvy vedle sebe vyzkoušejte aplikaci Coolors , která je super i na jakékoliv grafické práce, když nevíte jaké barvy zvolit. A nebo se ponořte do světa Pinterestu.

Když nevíte coby, mám na to jednoduché řešení. Zapalte svíčky, ani nemusejí být nijak extra zdobené, nebo voňavé, ale čím víc tím líp :). Stačí třeba několik větších rozdílně velkých svíček na skleněný talíř okolo poházet pár šišek, větviček nebo mech. Vánoční skleněné koule nebo jiné vánoční motivy a máte jednoduchou nejen vánoční dekoraci. A jako bezpečnější variantu instantní vánoční atmosféry použijte jednoduché ledková světýlka, dají se použít také téměř kdekoliv a já bych je nejradějí měla nejen na vánoce :).

Tady pár úlovků, které mě zaujaly na Pinterestu a na některé se taky chystám :)Zdroj zde.

To by pro zatím k vánočním dekoracím snad stačilo :) Jak zdobíte vaše milované domovy Vy a užíváte si předvánoční atmosféru? Do jakých barev? A zdobíte jen stromek a adventní věnec, nebo si s vánocemi vyhrajete?

Budu moc ráda když se o Vaše dekorace se mnou podělíte a klidně pošlete i fotky :).

Krásný prosincový den
Dominika

Share:

Žádné komentáře

Okomentovat

© DOMI design | All rights reserved.
Blog Layout Created by pipdig