sobota 4. února 2017

Únorová komfortní zóna

Schovat se před lezavou zimou (a vším zlým) pěkně v teplíčku, zachumlat se do deky, na nohy ty nejteplejší ponožky co najdu, vlasy do šíleného ananasu, k tomu nějaký film a celé to polévkovou lžící zajídat Nutelou...  Že se Vám ta představa teď do toho počasí venku neuvěřitelně zamlouvá? Mě taky a moc! Ale stejně dobře vím, že dlouhodobě by někoho šťastného neudělala i kdyby ty Nutely byl kamion. Něco tvořit, zažít a zkoušet nové věci, to je to co člověka naplňuje a dělá ho šťastným, ale bohužel nebo bohudík, my sami musíte přijít na to co je pro nás to pravé a hlavně zvednout zadek a nečekat, že to přijde samo. Já vím, člověk se často schovává za strach a milion dalších výmluv, ale byla by škoda zprokrastinovat celý život a hlavně naše sny. A pokud to myslíme opravdu vážně tak únor je ideální měsíc proto začít něco velkého, nebo i malého, hlavně že nám to bude přinášet radost. Bez lednového falešného nadšení se nejen v únoru chystám pravidelně opouštět komfortní zónu a v plánu je pár nových věcí, budu ráda když mě v tom nenecháte samotnou a přidáte se... 

Plán

Může se to zdát jako maličkost, někam si "naškrábat" CO vás baví, ČEHO a JAK toho chcete dosáhnout a celkově kam vaší energii chcete a budete směřovat, ale z vlastní zkušenosti vím, že bez toho se prostě nehnete. A i když diáře a různé zápisníky jsou moje velká závislost a bez Google kalendáře bych nepřežila asi ani týden, tak musím přiznat že činnost plánování jsem poslední dobou dost prokrastinovala a čekala asi na zázrak. Překvapivě nic se nezměnilo a je čas přitvrdit... 
Na mě asi nejlépe funguje udělat hrubý plán toho co chci všechno stihnout za následující týden,  pak na jednotlivé dny si svoje plánované aktivity rozřadit a poskládat tak aby to bylo reálné. Asi nejhorší moje chyba je, že při plánování si myslím že jsem superman a určím si nezvladatelné množství úkolu, z čeho jsem pak smutná a nebaví mě to. 
  • každou neděli vytvořit hrubý plán pro následující týden 
  • nejlépe večer předem upřesnit plán na následující den 
  • nejprve upřednostnit ty úkoly do kterých se nám chce nejméně nebo nám zaberou nejvíc času
Když jste nejvíc bez energie, vize a motivace...  sepište si svůj Happy list. Sepište vše co vás dělá šťastné a následně tyto aktivity narvěte do svého rozvrhu.

Jít dál 

Květinářství, které jsem před víc jak 6 lety v 19 letech otvírala, bylo obrovská zkušenost a občas se mě někdo ptá jak jsem to udělala? A já tvrdím, že to bylo hlavně tím že jsem vůbec nevěděla do čeho jdu a nepřipouštěla jsem si následky, prostě jsem jen makala co nejtvrději abych do toho dala všechno. A ejhle ono to klaplo... Jen prostě po pár letech už mě to přestalo uspokojovat, věděla jsem že chci tvořit něco jiného a že zahradní architekturu a bytový design jsem nestudovala jen tak z nudy. Květinám se asi budu částečně věnovat celý život, ale je čas jít dál a jako novinku pro vás připravujeme projekt WHINOT o kterém se dozvíte už brzy, ale součastně bude i součástí blogu :). 

  • neztrácejte čas aktivitami, které se od vás očekávají nebo jste si je prostě naplánovali, ale už vás neuspokojují
  • prostě zavřete dveře jedné kapitoly a jděte hrdě dál 

Vzdělávání

A tím nemyslím vejšku, tu už jsem definitivně odepsala, asi je to částečně i moje chyba a nechci na nikoho ukazovat prstem, ale asi jsem prostě čekala víc a ono to nepřicházelo. Mluvím o vzděláváním, které vás udržuje v obraze a posunuje dál, vštěpí vám do hlavy myšlenky která vám nedají spát dokud se někam neposunete. A i já mám tu tendenci tyto aktivity odkládat a zapomínat na ně. Už mám doma učebnici italštiny i španělštiny, ale nikdy na nějak není "vhodná doba". Protože ten čas si musíme prostě vytvořit a prosadit. 
Dnes máme obrovské možnosti jak se vzdělávat, internet je plný kurzů a není problém z čech studovat kurz Architektury na Harvardu. MIT nebo ETH.a určitě se do toho počítá i TED, který zbožňuju už spoustu let a je to můj pravidelný společník u žehlení:).
  • vyzkoušejte minimálně jednou do měsíce něco nového a opusťte svou komfortní zónu a zažijte něco nového co vás obohatí
  • každá chyba je skvělá! Protože vás vždycky něco naučí  
Já třeba přemýšlím o workshopu v Penpals, zablbnout si na trampolínách  a naučit se něco nového uvařit.  

Vstávání

Spát do 11 a z postele se vyškrábat na oběd? Přiznávám, že to je moje noční můra, protože vím že ten den už bude hrozně krátkej, nic nestihnu a jak říká Leo jsem bublina už od rána :D. Samozřejmě že takhle to nemá každý, ale sem přesvědčená, že je to jen o zvyku a pokud se naučíte vstávat brzy, budete mít plán a ještě si ráno stihnete trochu protáhnout tělo při cvičení, už vám ten den prostě nic nezkazí.

  • pokud vstávání není vaše "hobby" začněte trénovat pomalu a budík posouvejte na dřívější čas jen pozvolna, když své vstávání posunete o 15 min dříve tak za 1.týden budete mít 1 a 3/4 k dobru.
  • vše o nějakých zvycích a než se z nějaké nové aktivity stane zvyk prostě to trvá

Když si večer naplánuji další den a naplním ho aktivitami na které se těším, hned se vstává lépe. 

Cestování

Cestování je všelék a nemluvím o tom, že musíte na druhý konec zeměkoule. Vyražte někam, kde jste předtím nikdy nebyli, poznávejte cizí prostředí a užívejte si ten pocit vzrušení při vstupu do neznáma. Já tento měsíc jedu poprvé do Rakouská na lyže a jen se modlím abych to se svýma lyžařskýma "dovednostmi" alespoň přežila. Přiznám se na férovku mám z toho strach jak malá holka, ale ta vidina poznat nové lidí, ochutnat nová jídlo a užívat si krásy přírody, je prostě silnější. 

Blog

A v neposlední řadě, dlouho jsem polemizovala jak to co dělám uchopit. Blog který jsem psala z Nového Zélandu a mě nesmírně bavil, ale zmizel někde ve světe virtuální reality protože už se neztotožňoval s tou naší. Dlouho jsem zvažovala jestli mám co nabídnout, i když zrovna netrdlíkuju na druhým konci zeměkoule, ale řekla jsem si že to zkusím. a podělím se o svoje zkušenosti a zážitky. Hlavní změnou určitě je, že novou podobu blogu DOMI design budu plnit nejen já, ale v pomáhají mi dvě krásné slečny. Lenka s kterou se snažíme pomáhat nevěstám s přípravou jejich svatebního dne a Kristýna s kterou na Vás chystáme spoustu zajímavostí ze světa interiérového designu, ale zahradní architektury. A dubnu spolu poletíme na veletrh do Milána inspirovat se nejnovějšími novinkami :). Tak to by bylo, pár bodů na které se chci zaměřit a třeba něco z toho nakopne i vás, budu moc ráda když se semnou podělíte i o vaše snažení a s čím na cestě za sny nejvíce bojujete :). A na závěr přidávám i svůj happy list. 

Mějte se krásně a užívejte každého dne
Dominika 

Můj happy list
stále se učit něco nového
knížky
design
cestování
káva


Share:

Žádné komentáře

Okomentovat

© DOMI design | All rights reserved.
Blog Layout Created by pipdig