úterý 7. března 2017

Coffee time: S Lidunkou Škvorovou o svatebním líčení

Lidunko vím, že se vizážistice věnuješ už pěkných pár let, konkrétně ses tomu začala věnovat zhruba před pěti lety a za tu dobu jsi ušla obrovský kus cesty. Já tě momentálně uznávám jako jednu z top vizážistek pro nevěsty, kterého znám. Ráda s tebou spolupracuji a tvořím pohádkové svatby a to bez ohledu na to že se známe už tolik let. Rezervovat si tě pro moje zákaznice, ale bývá v posledních svatebních sezónách trochu problém, protože jak vím tak ty už teď plníš diář 2018.

Kdy a jak by si budoucí nevěsty měli vybrat kvalitního vizážistu?

Častá otázka zní, kdy si máme zarezervovat svatebního vizážistu? Pakliže, máte již konkrétního vybraného, tak  ihned. Jakmile znáte datum a místo obřadu, není nač čekat. Pokud tyto údaje ještě nemáte, je třeba rychle začít hledat a rezervovat. Protože u vizážistů/ek stejně jako u krásných míst a magických dat platí, že jich je mnoho, ale těch kvalitních a opravdu dobrých je jako šafránu.

Dobře, dejme tomu že už máme vybrané a zarezervované místo na určité datum, ale na internetu se mi líbí práce nebo jsem dostala doporučení na více vizážistů?

Když už si vybere více osob, které vás zaujali a nevíte, po kterém sáhnout, je určitě dobré projít recenze od klientů, kteří služeb vizážisty už využili. Je třeba však zvážit, zda klient "lajk", dokáže službu relevantně ohodnotit. Dále projděte portfolio profesionála. Portfolio naleznete na webu. Ne každý vizážista web má a spoléhá spíše na prezentaci na sociálních mediích, nicméně věřím, že každý opravdový profesionál má i adekvátní web. Web nemusí být vždy zcela aktuální, proto je dobré projít i profil na Facebookových stránkách a Instagram kde najdete aktuální fotky z posledních akcí a můžete porovnat, jak se vizážisté prezentují.  

Vizážista je dnes už vcelku běžné povolání, ale není to tak dlouho co se dostalo do podvědomí. Dříve se na tyto služby převážně využívaly kosmetičky, funguje to ještě dnes?

Je tomu tak, nicméně byla by chyba plést si kosmetičku s vizážistkou. Je to zcela jiný obor a já ráda říkám, že nevěsta by nejdříve měla navštívit kosmetičku a po ní následuje návštěva vizážisty. Na obou schůzkách nevěsta podstoupí zcela jiné služby a procedury.  Kosmetička pečuje o plet do hloubky, aplikuje séra a masky, vizážista líčí a "maskuje". Kosmetička vám z pravidla vytvoří základ pro denní líčení, produkty však nejsou většinou dostatečně kvalitní a voděodolné, aby snesly zátěž a slzičky svatebního dne. A jestli mohu dát jednu radu, buďte obezřetné na doporučení "kosmetičky" od své maminky/babičky, možná pak budete mít účes/líčení, jaké nosí právě ony.:)


Když už mluvíme o kosmetice, často slýchám, jak si nevěsty před svatbou plánují všechny možné procedury, je to vhodné?

Ano, ale návštěva by měla být pouze u ověřené kosmetičky, a to nejpozději týden před svatbou. To samozřejmě neznamená, že když tam po 5 ti leté pauze dojdete týden před svatbou, že s vámi udělají zázraky. Pozor na jakékoli chemické peelingy a radikální řešení akné, které pokožku oslabí a vyvolají nadbytečnou citlivost. Doporučuji hloubkové masky, séra a masáže.

Od čeho se vlastně odvíjí cena za líčení a vizážistku?  

Cenové rozpětí líčení je opravdu různorodé. Začínáme u cca 300 Kč, což je základ pro denní líčení až do částek kolem 5-8 tisíci za make-up i s vlasy. Cena roste tím, čím je vizážista kvalitnější a zkušenější, ale na cenu mají vliv i další faktory. Jedním z nich je lokalita, kde vizážista působí, protože když srovnáte stejně kvalitní vizážisty a jeden bude z Prahy a druhý třeba z Českého Brodu, může se cena lišit až dvojnásob. U levnější varianty je samozřejmě potřeba počítat s náklady na cestu. Rozhoduje také kvalita produktů. Pokud vás nalíčí levnější kosmetikou, pravděpodobně vám to nevydrží ani do oběda. U profesionálů by se měly objevovat značky jako MAC, Estée Lauder, Bobbi Brown, Makeup For Ever, NARS , Too Faced, Clinic..  
Délka praxe také ovlivňuje cenu a to značně. Během 20leté praxe se vyvíjí dovednosti, které mladším vizážistům chybí, nicméně nezřídka se stává, že mladý vizážista předčí osvědčené veterány.:) 

A co je podle tebe rozumná cena za služby vizážisty?

Podle mého názoru je přijatelné rozmezí částka 2,5 až 5 tisíc Kč. Jedná se o cenu líčení a účes i se zkouškou. Jste tedy dvakrát česání a líčeni. Já mám momentálně balíček za 3000 Kč což je si myslím taková zlatá střední cesta.  

Dobře, chápu, že každý vizážista to má asi trochu jinak, ale co jako první potřebuješ od nevěsty vědět?

Na úplném začátku, kdy mě nevěsta osloví a utvoříme rezervaci, potřebuji od nevěsty vědět, místo a čas obřadu, kde se bude nevěsta připravovat v den D a kolik dalších svatebčanů by rádo využilo mích služeb, abych si vytvořila přibližný časový harmonogram. Konkrétní detaily dne řeším pak většinou při zkoušce.

FOTO:  Ondra Kodras 

Kdy je vhodné si zkoušku domluvit a co od ní mám očekávat?

Ideální je cca 1-1,5 měsíce před svatbou. Pakliže si nevěsta není jistá kvalitou portfolia vizážisty (nebo jej dokonce nezná-v případě doporučení kosmetiček od maminek atp.) doporučuji zkoušku co nejdříve. V případě že by Vám nevyhovoval, máte čas hledat a rezervovat ještě někoho jiného. Při zkoušce požadujte vždy kompletní líčení a nenechte se odbít pouze částečným lookem. (Např: Chcete aplikaci řas, ale nikdy jste je neměla? Vyzkoušejte je už na zkoušce a ne až v den D. Předejdete tím případným nežádoucím překvapením) Vhodné je zkoušku umístit v ranních či dopoledních hodinách, abyste mohli vyzkoušet, jak dlouho vám make-up skutečně vydrží. Dobrým nápadem je, zkoušku využít při příležitosti nějaké akce, jako je ples, pracovní večírek nebo rozlučka se svobodou.

Všechno máme domluvené a připravené, ale jak probíhá z tvého pohledu už samotný svatební den?

Asi bych ráda ukázala jeden rozdíl. Při zkoušce vás vizážista udělá krásnou během asi  2 hodin, ale v ten samotný den D má spousta nevěst tendenci všechno koordinovat. 10 krát  zvedat telefon, komunikovat s každým svatebčanem, který se na ní přijde podívat a pozdravit atp. Mezi tím vším vám vizážista dělá linku nebo lepí řasy.... No to prostě nejde a líčení rázem může trvat i 3 a víc hodin.

Zrovna si narazila na jeden z důležitých bodů, který několikrát opakujeme na našich kurzech a to najít si někoho kdo je ve všem organizováni a vyřizování zastoupí. Takže je to důležitá část i pro tebe.

Rozhodně, nevěsty by během líčení neměli nikam courat, odložit mobil a prostě jen sedět na zadečku, popíjet šampus a držet. :)


Tak už jsme probraly, jak by se nevěsty měly chovat k vizážistům, ale jak by se měli chovat k samotnému make-upu?

To že je make-up vodě odolný a dlouho držící neznamená, že se k němu můžete chovat jako dobytci ( smích :) drhnout kapesníkem oči a žmoulat obličej. Je to stále jen jemňoulinký produkt a je potřeba k němu tak přistupovat. Chovat se k němu opatrně a pečovat, aby dlouho vydržel. S čím se asi většina nevěst setká, je slzička nebo pot. Takové tekutiny  se jemně vysuší tím, že si přiloží kapesníček a vysušíte je. Opravdový problém je nudle (smích). Beze srandy to je opravdu největší problém a v tom případě postupovat opravdu opatrně. ( Lída demonstruje šroubování kapesníku v nose, opět smích :) 

Určitě je vhodné mít s sebou záchranou taštičku, co bys doporučila do takzvané KPZtky?

Doporučuji mít připravené sebou několik produktů pro úpravu během dne, kdy vizážista už není s vámi. Je to rtěnka, kompaktní pudr/odmašťovací ubrousky jsou taky super a lak na vlasy. Případně bych ještě přibalila pérko a kapesníčky.

Je mi jasné, že třeba barvu rtěnky nebo odstín pudru si s vizážistou domluvím předem, které značky bys doporučila? Jsou kvalitní běžně dostupné i v drogérii?

Určitě, v drogérii bych se nebála vybírat z produktů Dermacolu, Artdeco nebo Maxfactor. Další finančně "přátelské" značky, jsou např. Pupa Milano nebo Inglot. (Chodov) 

Co se týká vlasů, tak jaké doporučení nevěsty dostanou z tvé strany?
                                             
Doporučila bych vždy mít umyté vlásky večer předem a dobře vysušit fénem. Ideální vlas je bez použití jakýkoliv vlasových přípravků, jako je tužidlo, lak, gel atp. Při použití některého z přípravků při tepelné úpravě vlásků dochází k přepalování a tím i poškozování vlasů, což určitě nechceme. Co se doplňků týče, zcela záleží na typu nevěsty a jaký "typ" nevěsty chce být. Boho, princezna, víla z lesa, chic... Myslím, že vizážista by měl mít nějakou možnost nabídnout při zkoušce různé varianty, aby si nevěsta mohla sama zvolit. Hezké jsou květinové čelenky, věnečky ať už živé nebo umělé až po štrasové a třpytivé spony. Trochu passé jsou různé perličky na pérku a třpytky ve vlasech, nicméně některé nevěsty je stále žádají, protože všichni známe vzor našich maminek, kdy jiné zdobení nebylo dostupné.


Jaké účesy jsou teď oblíbené?

Hodně nevěst přichází s tím, že se jim líbí volnější varianta účesu, něco polorozpuštěného a navlněného, ale rodina radí, že se jedná o svatbu a tak by měly mít drdol. Já jím vždy zdůrazňuji, že není jejich povinností být na svatbě nejelegantnější, ale nejkrásnější. Proto je důležitý mít takový účes v jakém se budete cítit nejlépe a to myslím, že platí téměř ve všem. Momentálně hodně češu varianty boho účesů, messy drdůlků, s různě spadanými a uvolněnými vlnkami, v kombinaci s květinovými doplňky.

S jakou častou chybou se ve svatebním líčením setkáváš ?  

Často slýchám, že líčení nevěsty musí být přirozené a jemné. Myslím, že době "panenských" nevěst už odzvonilo a není třeba se takto ani líčit. Když pak nevěsta pózuje vedle krásné nalíčené družičky s kouřovými stíny a výraznou rtěnkou, je to většinou smutný pohled. Nechci tvrdit, že každá nevěsta by měla mít černé kouřové stíny, ale když už chcete být přirozená, ideální je aplikace jemných trsečků řas, které dodají vašemu pohledu šmrnc a přirozenou intenzitu. Důležité je také myslet na výsledné fotografie a to, že fotografie líčení ještě asi o třetinu "umažou". Proto prosím udělejte malý krůček z komfortní zóny "pudr, řasenka a jdu", abyste pak vedle nalíčených svatebčanů nevypadaly mdle.

Co se týká trendu a svatebního líčení, existuje něco takového?

Nepodléhejte trendům a vždy si nechte od vizážisty doporučit, co vám sluší a toho se držte. To že teď jsou trendy například tmavé matné rtěnky, neznamená, že sluší právě vám. Pokud máte úzké rty, není tato volba úplně pro vás. Další bod je že za rok až dva už tento trend bude dávno pryč a při každém prohlížením fotek si budete trhat vlasy. Trendy je aplikace jemných řas v kombinaci s elegantní linkou, která dodá oku jiskru. V kombinaci s jemným třpytivým stínem a tmavším koutkem oka, pak budete pro svého muže snů neodolatelná. Pokud váš partner není zvyklý na tmavou rtěnku, doporučila bych na obřad něco jemnějšího, aby se vás nebál políbit a po obřadu si můžete dopřát něco šmrncovního podle vašeho vkusu.:)

Myslím si, že jsme probrali vše, co nějak týká vizážistů a svateb, ale jaký by vizážista měl podle tebe být?

Měla byste cítit, že vás v den D podpoří a je vám sympatický. Je s vámi v důležité momenty, kdy každý úsměv člověka zahřeje a potěší. Pokud vám vizážista udělá hezký make-up ale je vám nepříjemný, vezměte k sobě na líčení ještě kamarádku, která vám bude dodávat pozitivní podporu, nebo jukněte ještě po někom jiném.

A poslední rada na závěr?

Osobně bych nevěstám poradila, aby si svůj velký den naplánovali podle sebe a nedali si do toho příliš zasahovat okolím. Pokud se chcete po obřadu vozit na poníkovy, který má za uchem žlutou kytku, vozte se! Je to váš den a měla byste být šťastná a veselá.:)

FOTO: TrediciStudio
Ludmila ŠKVOROVÁ 
Share:

Žádné komentáře

Okomentovat

© DOMI design | All rights reserved.
Blog Layout Created by pipdig