středa 22. března 2017

Sustainable fashion day

Sedím v mé oblíbené "slow" kavárně ve Slaném a čekám na voňavé matcha latté, dnes je venku deštivo a celý den zataženo, po celodenní úklidu si zde chci trochu odpočinou u psaní článků. I když musím přiznat, že posedávání po hipsterských kavárničkách mě trochu omrzelo, ale ještě nejsem úplně schopná specifikovat proč. Mám spoustu nápadů o čem psát, od květin přes design až po osobní věci, ale dnes vítězí úplně jiná stránka mého života, která se minimálně prozatím, moc neprosadila. Dnes je světový den vody,  minulý týden jsem se potkala s pár zajímavýma vychytávkami co se týká úspory vody a energií na veletrhu ISH ve Frankfurtu  a samozřejmě jsem nemohla chybět na Sustainable fashion day, který se konal minulý víkend ve Vnitroblocku a měl velice zajímavý doprovodný program a to vše asi trochu ovlivnilo moje dnešní psaní.

Začneme tím velice pozitivním, mám radost když vidím, že je čím dál tím víc lidí, kteří myslí na "udržitelnost" ať už se jedná o cokoliv. I když asi do jisté míry je to dost ovlivněno tím, že být hipster, vegan a minimalista, je prostě trendy a cool. Ale to vem čert! Hlavně že o tom někdo začíná přemýšlet a nebo mluvit, i když tomu třeba zrovna moc nerozumí. Myslím, že pro mnoho lidí je i takzvaná udržitelnost (sustanability) dost abstraktní pojem a ve zkratce znamená schopnost generace přiměřeně využívat zdroje naší planety a planetu samotnou s ohledem na následky pro další generace napříč obory. Tedy od spotřeby vody, degradaci půdy, až po produkci odpadu.


Udržitelná móda, není jen o recyklaci oblečení, ale i o uvědomění si "původu" oblečení. Za jakých podmínek, z jakých materiálů a jaký dopad má nákup nového kusu oblečení za super nízkou cenu, a teď nemám na mysli že ten kus jednou vyperete a bude z toho neskutečný kus hadru. Do módní blogerky mám opravdu hodně daleko a vlastně jsem o tom ani nikdy nesnila, protože trávit hodiny v nákupním centru a kupovat si tuny oblečení mě nijak šťastnou nedělá. Většinu věcí nakupuji v sekáči a část od českých designérů a značek s visačkou hand made. Protože věřím, že nepodléhat trendům, snažit se o jakýsi minimalismus má smysl a proto se občas cítím jako "frajerka"  a jak jste na tom s tím frajerstvím vy zjistíte zde.


SFD energicky odstartovala Sara Winroth, sustainable manager pro LINDEX, kde o dopadu na životní prostředí minimálně přemýšlí, i přesto že jde o business. Mluvilo se o udržitelnosti aplikované v obchodech a distribuci produktů, i o snaze a možnosti zlepšování podmínek v továrnách kde samotné módní kousky vznikají a samozřejmě o recyklaci. Stejně tak jsme narazili na důležitý point, tolik diskutovaných papírových tašek, které jsou dnes vyzdvihované, ale je důležité také přemýšlet nad tím odkud je použitý papír, jak celá výroba probíhá a porovnávat zda v některých případech nejsou škrobové sáčky menší zlo než "ekologické" papírové tašky. Vždy je důležité znát všechny detaily a souvislosti výroby, ať už se jedná o cokoliv. Celý den bylo ve Vnitrobloku pořádně rušno, a mimo zajímavé přednášky, diskuze a workshopů , kde jste si mohli vyrobit například tašku, přírodní kosmetiku nebo vlastní vůni. Prostor Vnitrobloku byl až po strop zaplněn udržitelnými výrobky a bylo opravdu z čeho vybírat.


Většinu lidí, tedy spotřebitele napadne že je jen malou rybkou v moři a že jednu děravé džíny se síťovanejma punčocháčema a krop top tríko nikoho nezabije, ale přesně to je ten velký omyl. My utváříme trh a pokud o trendy šmejdy materiály nebude zájem, nebude ani nabídka a produkce. Je to běh na dlouhou trať, ale příště až budete fanaticky pobíhat po obchodním domě a držet x ramínke, přemýšlejte jestli vás ty věci opravdu udělají šťastnější.

A o udržitelnosti v domácnosti a vodě zase příště :)

Dominika


Share:

2 komentáře

  1. Udělala jsem si test a jsem ráda, že jsem "frajer v procesu" :D určitě by to šlo zlepšit, myslím, že jsem na takovém průměru, kde u něčeho dbám hodně a u něčeho zase ne.. ale třeba oblečení zásadně buď daruji kamarádkám a nebo odnáším do azylového domu :)
    www.linheart.cz

    OdpovědětVymazat
  2. Myslím, že i to je super výsledek :)

    OdpovědětVymazat

© DOMI design | All rights reserved.
Blog Layout Created by pipdig