pátek 29. září 2017

Moje podzimní nebarevné tvořeníMinule jsem básnila o kouzelných barvách podzimu a přírodě, která venku právě čaruje. Díky nízkým teplotám se postupně zbarvují listy stromů a keřů. A já vzpomínám... před rokem jsme se již téměř stěhovali do našeho hnízdečka a podzimní dekorace bylo to poslední, co nás trápilo. Třeba takový převozní šrouby v pračce, nebo život bez kuchyně a mytí nádobí ve sprchovém koutě :). Byt sice stála ještě má pár drobností k dodělání a doladění, třeba tento týden hodlám už konečně zaspárovat dlaždičky v kuchyni, ale bez dekorací a květin už to letos nepůjde. 

Tvořit něco rukama je neuvěřitelný lék na všechno. Zatím co zaměstnáváte ruce, mysl vám bloudí a rozjímá. Poprvé jsem tvořila doma, protože většinou využívám svůj ateliér v Kačici, ale i přes ten nepořádek to za to stálo. 
Důvěřuj svýmu vlasnímu šílenství. 
Při dekorování domova mám ráda stále dekorace, které můžete pravidelně obměňovat (dle ročního období, nálady, příležitosti). Ať už jsou to svícny, tácy, vázy, nebo třeba ratanové nebo kovové věnce a kruhy, které začínají být velice populární. Já miluju svíčky, takže většinu dekorací kombinují s nimi a kdy jindy je pálit než za chmurných a chladných dnů od podzimu až do jara. Já mám pro dekorování tyto velké skleněné svícny s podstavcem z březové kůry, jednoduché dřevěné tácy v různých barvách a tvarech. V neposlední řadě lahvičky v drátěném držáku, které jsem si zamilovala na Zélandu, udivuje mě jak málo jim stačí a vždy vypadají skvěle.  Pak už jen stačí zajít do přírody nebo alespoň na zahradu, případně něco málo dokoupit a můžete se pustit do tvoření.   
Oblíbený eukalypt, nikdy nezklame, po práci s ním mi jeho vonné silice vydrží na kůži ještě další 2 dny a navíc čistí vzduch. Dá se pěstovat i v květníku, nebo sušit a použít sušený. 

Kůra z břízy je další můj celoživotní oblíbenec. Mám břízy prostě ráda, už na střední jsem je navrhovala do každého projektu :). 

Drátovec je další materiál, bez kterého se neobejdu. Vypadá skvělé s vřesy, v podzimních míchaných věncích, ale ráda ho používat i na ty adventní díky tomu, že vypadá dobře i když uschne a má zajímavou texturu.

Kdo by je nemiloval. Hortenzie v celé své kráse s možností nekonečna barev. Jsou krásné i sušené, ale bohužel jsou to potvůrky a né vždy usušit jdou. 
Pro mě je důležité si nejdříve vše pořádně připravit, ať už se jedná o očištěný a nastříhaný materiál, myté a vyleštěné vázy či připravené pracovní nástroje. Dělám to tak třeba i se svatební kyticí, nejdříve si všechny druhý, které chci použit vyskládám po skupinkách na stůl a pak začnu teprve kouzlit. A samozřejmě nesmí chybět ani horký nápoj, který většinou dopíjím až studený, ale prostě na pracovní plochu patří.  

Ověřená klasika proti všem nemocem. Citrón se zázvorem. 
Asi nejjednodušší dekorace co existuje, ale já to prostě zbožňuji. Vše nastříháte nebo natrháte na menší kousky, které vám do skleněného svícnu půjdou strčit a už to tam jen nandáte. Podobně a bezpečněji můžou fungovat 2 skleněné válce různé velikosti, které strčíte do sebe a do prostoru, který vznikl mezi nimi nandáte co se vám líbí. Já třeba miluju na vánoce i velikonoce peří. Vázy seženete třeba v Ikea, ale to si ukážeme zas třeba někdy jindy.
Přírodní materiály jsem doplnila ještě zlatou girlandou, která už mi doma ležela hroznou dobu a dodá celé dekoraci trochu více "posh" vzhledu ("nóbl"). Kupovala jsem jí myslím v Tchibo :)
Tácy ať už dřevěné, kovové či skleněné jsem už zmiňovala minule a protože jsem sama žádný neměla, hned jsem jich pořídila několik, abych vám mohla ukázat co s nimi můžete tvořit. Nezapomeňte si dát samozřejmě svačinku při tvoření ať vám nedojde energie (To jak jsem se mordovala s makrónkama po božském kurzu Petry, to je na samostatnej článek a minimálně lahev vína :).

Růžové makrónky s malinovým genache, kakaové s genache z 70% čokolády a pistáciovým genache. ( Genache je zjednodušeně řečeno rozpuštěná čokoláda se smetanou) 
Nebojte se experimentovat a nedělejte vše tak jak děláte vždycky, nebo aspoň občas to zkuste jinak. Nejde o život a třeba Vás nový způsob příjemně překvapí. Pokud jde o dekorace, které se pevně nespojují ať už drátem, lepidlem, tavnou pistolí, nebojte si vyzkoušet více variant.

Asymetrická varianta, která nakonec vyhrála 

Sklo, svíčky, dřevo a přírodní materiály, to je kombinace která nikdy nemůže vypadat špatně. 

Už jsme se trochu rozehřály ve stříhání, dekorování a pojídání makrónek. Můžeme tedy přistoupit ke hřebu tohoto článku a to je podzimní věnec. Technika motání věnce, je ale stále stejné a pokud zvládnete tento bez problémů si můžete vytvořit i adventní. Materiál použijte dle toho co se vám líbí, nebo toho co máte na dosah. Použít se dají i různé plody a větvičky, jen myslete na to, že když použijete větvičky s listy, které normálně opadávají, čekaje stejný osud i na věnci. Proto je fajn jako základ použít buxus, eukalypt a nebo další stálezelené keře ( konečně přišel rozumnej důvod babičce trochu ošmikat ty smuteční túje co je tak nemám ráda :).

Základ je si zase vše připravit a rozdělit na menší použitelné části, které nebudete muset v průběhu motání už upravovat nůžkami. Použila jsem klasický vázací drát, ale stejně bude fungovat i slabší. Nezapomeňte materiál přikládat vždy stejným směrem, a pokud máte něčeho méně, tak si to dobře rozvrhněte na celý věnec. Pak už jen přidáváte, motáte až máte celý slaměný korpus krásně zaplněný. Pokud se vám někde stala chybička a sláma vám vykukuje, nebo prostě někde vznikla nevzhledná mezera, nic se neděje. S trochou dobré vůle se vám tam podaří zastrčit větvička, která vše schová a pokud vůle nepostačí, není nic co by nespravila tavná pistole.
A pokud jste došli až sem..zasloužíte si velkou pochvalu (a makrónku k tomu). Doufám, že vašemu tvoření už nic nestojí v cestě. Stejně tak jako tomu mému, těším se a zároveň se trochu obávám z nových prosto, které pro Vás pomalu plánujeme. Na hrubou práci a rekonstrukci dojde od 1.listopadu a plánované otevření je někdy v průběhu listopadu. Pevně v to doufám, věřím a pokud potřebujete vyčistit nebo zkontrolovat komín od mého kominíčka máte na to ještě měsíc, protože pak už je jen můj :).
Ale protože, jsem blázen divokej a jestli něco opravdu neumím tak čekat a být trpělivá, rozhodli jsme s Tyradosti o menší překvápko o kterém Vás budeme informovat už v neděli 1.10. :).

My jsme s Maggie samozřejmě hrozně zvědavé co vytvoříte, nebo už jste vytvořili a tak budeme rády, když nám to pošlete na dominika@tyradosti.cz.

Papa
Domí s Maggie na klíně


Share:

Žádné komentáře

Okomentovat

© DOMI design | All rights reserved.
Blog Layout Created by pipdig