MINIMALISMUS

Spousta lidí stále žije přehlcena věcmi, které nepotřebuje, věcmi, zbytečnostmi, které stejně za nějakou dobu přestanou nosit či jinak využívat. Jedná se o odpad. A takové množství odpadu má negativní dopad na na psychiku člověka. Řešením může být minimalismus, který se může odrážet ve všech aspektech života, nejen v interieru.

Základní myšlenkou je vlastnit pouze to, co opravdu potřebujete. Je to životní styl, který svým přístupem očistí nejen Vaši domácnost, ale i Vaše myšlenky.  Základem je nemít v interieru a v životě nic, co vás nečiní šťastným a ponechat si pouze to co milujete či plně využíváte.

Minimalismus ocení ti, kteří nesnáší nepořádek a místnosti plné barev a "lapačů prachu". Tento styl již přes šedesát let využívají umělci, architekti i designeři. Jeho hlavním kouzlem je čistota, prostota, střídmost a vzdušnost.

Interiér vybavený v duchu minimalismu se obejde bez nadbytečných dekoračních "nezbytností," jako jsou například různé knihovničky, poličky či křesílka. Minimalismus v interiéru se ale ovšem zbavuje také všech záclon, ubrusů a koberečků. Místo nich soustředí svou pozornost především na použití opravdu kvalitních materiálů včetně prvotřídních podlahových krytin i nábytkových kousků. Vše, co je v minimalistickém interiéru užito, by mělo být tedy funkční i vysoce stylové. 

Co se materiálů týče, základem je dřevo. Skvěle zapadne i dřevo neopracované v kombinaci např. s betonem. Nebojte se využít i kamenné materiály, sklo či kov. Doslova epesní záležitost je holá stěna s odkrytými cihlami, která je natřená na bílo a prkenná podlaha k tomu.  
Základem v minimalisticky zařízeném obývacím pokoji by měla být jednoduchá pohovka, případně jedno nebo dvě křesla a konferenční stolek. Stolek by měl být především funkční a nepříliš velký. Veškerý nábytek by měl být bez ozdob. Pravidlem je také užití jen minima tohoto nezbytné, maximálně dvou nebo tří barev a tvarově co nejjednoduššího nábytku. Květinové vzory, proužky, ornamenty na tapetách nebo oblíbené suvenýry z dovolených sem rozhodně nepatří 

Minimalismus se v posledních desetiletích proměnil, už není tak přísně strohý a nekompromisní. Do minimalistického interiéru dnes určitě patří také barvy, živé květiny i jedinečné umělecké solitéry. Přesto se minimalismus stále řídí heslem, že méně bývá někdy i více, a proto dává před kvantitou přednost kvalitě.

Tento styl je přátelský i k barvám a vzorům. Opět ale platí pravidlo, že každý kousek do interiéru vybíráme pečlivě a s láskou. Speciálně obývací pokoj pak nabízí prostor pro mnoho originálních prvků.


V minimalistickém interiéru moc pestrých barev nehledejte. Tu se využívají barvy především neutrální a tlumené. Základní škálu tvoří bílá, šedá, černá a hnědá. Pokud potřebujete interiér nějak oživit, zkuste sáhnout po pudrových či matných odstínech. Všeho s mírou ale. Stačí jeden, dva výraznější doplňky a máte vybarveno.

Vyvarujte se také přílišným dekoracím. Těžké závesy též vynechejte a raději nechte okno odkryté. Čím více světla, tím lépe. Pozor také na květinové vzory, či různé ornamenty. Ty už do minimalistického interiéru rozhodně nepatří. Raději se zaměřte na jeden velký obraz, živé květiny, originální polici či zajímavý koberec. Umění má rozhodně do minimalistickém interiéru dveře otevřené.


Rady a tipy

  • Minimalismus můžou alespoň částečně uplatnit i fanoušci odlišných stylů.  Jak vnést prvky minimalismu do místnosti, která obvykle minimalismem nedominuje? Opět se musí dodržet daná pravidla - minimum doplňků a zbytečného nábytku a naopak spousta funkčního zařízení a volného prostoru. 
  • Minimalismus je nejvíce prospěšný při výběru kuchyně. Právě od kuchyňské linky člověk nejvíce vyžaduje její maximální praktičnost. Základem minimalismu v kuchyni je zakomponování všech elektrospotřebičů včetně mikrovlnné trouby či myčky, pracovní desky i dřezu do jediného společného kusu nábytku a vytvoření tak multifunkčního zařízení, vhodného jak pro vaření, úschovu nádobí, tak i k společnému posezení u oběda.
  • Čisté linie, kvalitní materiály, precizní práce. Minimalismus ale neznamená, že je potřeba investovat vysoké částky do zařízení, postačí si pohlídat kvalitu zpracování. Dokonce ani vše nemusí být nové! Například v bazarech lze sehnat spoustu krásných kousků, ale chce si to dát pořádnou práci s výběrem. 

Bydlet moderně neznamená bydlet v prázdném a studeném interieru. Moderní styl dává spoustu možností, zde je pouze malý výčet z nich.

Pokud si i tak nevíte rady a rádi byste Vašemu domovu dali moderní nádech, neváhejte si objednat mé služby. Fantazii se meze nekladou a ráda vyslyším každou z nich.

Inspirovat se můžete v galerii.

Více na: