MODERNÍ STYL

Moderní styl v designu interieru, nábytku ale i architektuře byl vyvinut jako alternativa ke starším zdobnějším stylům. Hodí se především k modernímu typu člověka, náročnému na živobytí, využítí času a potenciálu na plno, žijícímu hektickým životem. Moderní styl se vyznačuje především jednoduchými liniemi, maximální využitelností a praktičností, vzdušností, sofistikovaným vzhledem a snadnou údržbou. Samozřejmostí je pak i využití nejmodernějších technologií.

Celkově slovo "moderní" ale vyznačuje něco současného, aktuálního, proto se tento styl může v průběhu let měnit a přizpůsobovat aktuální době.

Moderní styl má více podob. Zařízení může být řešeno pomocí levnějších ale funkčních materiálů, jako například plast nebo lamino, nebo je naopak možné sáhnout po luxusnějších materiálech, jako je dřevo, kov, sklo, kámen nebo kůže. Povrchová úprava se volí buď lesklá, nebo matná.

Prostor kuchyně je většinou propojen s jídelní částí a obývacím pokojem. V kuchyni jsou pak voleny inteligentní a úsporné vestavěné spotřebiče, které nijak nenarušují jednoduchý ráz interiéru. Na pracovní desky se pak využívá například laminát, kámen, kalené sklo či nerez, obklady za pracovní deskou jsou často řešeny velkoformátovými obklady, skleněnými deskami či kamenem. 

Moderní interier příliš doplňky nehýří, spíše než kvantitě se zde dává přednost kvalitě. Na zeď můžeme umístit například moderní obrazy, fotografie, či grafiky v jednoduchých rámech nebo na plátně. Dalšími vhodnými doplňky jsou zrcadla s jednoduchými rámy, moderní vázy a mísy. Podlaha může být zvýrazněna pomocí kusového koberce ve vhodných barvách, kožešinou či kůží. Samozřejmostí jsou závesy až na zem či pojízdné panely. Nově se vrací i obliba v záclonách. Nikoliv však tak jako dříve, střižených k topení, ale s jemným vzorem a rovných až na zem.

V interiéru moderního typu se nejčastěji volí tradiční bílá barva, doplněna o odstíny šedé, hnědé a béžové. Barevnost pak doplní výraznější doplňky v jedné ze sytějších barev.  

Rady a tipy

  • Jeden výrazný prvek způsobí, že dojem z Vašeho domova bude nezapomenutelný. Kusový perský koberec, výrazný obraz na zeď, masivní zrcadlo v kovovém rámu, výrazně žluté křeslo, takové kousky způsobí v šedobílém jemném interieru přímo revoluci. Takový prvek pak prostoru přímo dominuje. Ale pozor, aby v jedné místnosti, nebylo takových dominantních prvků více.
  • Správná volba osvětlení je v moderním stylu to nejdůležitější. Jemné linie je potřeba precizně osvítit tak, aby ještě vynikly. Například pomocí LED pásky je možné obkreslit linii schodiště, zvýraznit vedení podhledů či umístění nik. Mohutný lustr například nad konferenčním stolkem zafunguje jako dominantní prvek, který dá místnosti ten správný ráz. Volit pak můžete i z jiných stylů, čímž bude prvek o to výraznější a zajímavější.
  • Sjednocená podlaha ve všech místnostech bez prahů vyvolá pocit jednolitosti. U materiálu dřeva, či imitace dřevěných prken na podlaze je potřeba dát pozor při pokládání na jejich orientaci. U užší ale delší místnosti je vhodné podlahu položit tak, aby prkna vedla vodorovně s kratší stranou místnosti a tím ji opticky rozšiřovala.
  • Vestavné skříně až ke stropu nijak nenaruší ráz interieru. Právě naopak, nejenže působí jednoduše, zapadnou do interieru, ale navíc vytvoří prostor pro uschování osobních věcí tak, aby prostor zůstal čistý a vzdušný.
  • Skryté zárubně a posuvné interiérové dveře jsou do moderního interieru jako dělané. Vynikají čistým designem a úsporou prostoru, stejně jako variabilní příčky, tzv. zástěny z mléčného skla nebo panelů.

Bydlet moderně neznamená bydlet v prázdném a studeném interieru. Moderní styl dává spoustu možností, zde je pouze malý výčet z nich.

Pokud si i tak nevíte rady a rádi byste Vašemu domovu dali moderní nádech, neváhejte si objednat mé služby. Fantazii se meze nekladou a ráda vyslyším každou z nich.

Inspirovat se můžete v galerii.

Více na: